Změny pro zdraví zaměstnanců

Už Tomáš Baťa považoval za nejcennějšího loajálního, spokojeného a zdravého zaměstnance

10. 9. 2013Změny pro zdraví zaměstnanců

Zákonem o specifických lékařských službách se od začátku letošního dubna musí řídit všichni zaměstnavatelé, navíc je pro ně závazná také prováděcí vyhláška k tomuto zákonu.  Povinnosti ze zákona vyplývající platí pro velké i malé firmy, i pro ty, jejichž zaměstnanci „jen“ sedí u počítače. I tady je třeba hlídat jejich zdravotní stav, pracovní podmínky, rizika spojená se zátěží organismu.


„Investice do zdraví našich lidí se firmě vždy vyplatí,“ uvádí Kamil Bouška, ředitel firmy Syscom Software, která vyvíjí softwarová řešení pro státní správu i soukromé firmy. Už Tomáš Baťa považoval za nejcennějšího loajálního, spokojeného a zdravého zaměstnance.
„Pravidelné konzultace a rady MUDr. Evy Stádníkové, specialistky v oboru preventivní a pracovní lékařství, jež je naší smluvní lékařkou, jsou pro nás skutečně důležité. Při práci na každém projektu vzniká pracovní tým, dochází ke stěhování zaměstnanců v rámci firmy. Konzultujeme například, do které místnosti můžeme soustředit kolik lidí, aby se jim dobře pracovalo a abychom vyhověli všem hygienickým i dalším normám. Samozřejmostí u nás bylo a je správné osvětlení a vybavení nábytkem se zdravotním atestem. Také velmi přispělo k lepším pracovním podmínkám vybavení všech kanceláří řízenou centrální klimatizací,“ konkretizuje spolupráci Ing. Jaroslav Březina, vedoucí útvaru řízení kvality společnosti Syscom Software.


„Jsme ale schopni reagovat také na konkrétní zdravotní problémy našich lidí, což už nám samozřejmě žádný zákon neukládá. Když je to možné, vycházíme vstříc návrhům zaměstnanců, pro střídání pozic při práci jsme doplnili inventář o míče a klekátka. Nebo například pro kolegyni po operaci páteře jsme pořídili speciální kancelářskou židli. Zaměstnance se změněnou pracovní schopností, například vozíčkáře, zatím nemáme, ale jsme na to připraveni a můžeme ihned vytvořit bezbariérové pracoviště,“ doplňuje Ing. Březina.
MUDr. Eva Stádníková si váží firmy Syscom Software jako skvěle spolupracujícího klienta. Sama pojímá svou specializaci jako soubor mnoha informací a znalostí. „Úkolem pracovního lékaře není dublovat ošetřujícího praktika, ale vycházet z jeho znalostí o zdravotním stavu pacienta a spolupracovat s ním. To patří do komplexního pohledu na zaměstnance, zároveň se znalostí konkrétních rizik jednotlivých profesí a znalostí podmínek na pracovišti. Pracovní lékař má dobře znát pracovní rizika, režim práce, kulturu jednání i případné bonusy firmy pro zaměstnance, je to jistě výhoda pro správné posouzení celé situace.“


I pro firmy, jejichž zaměstnanci tráví celou pracovní dobu vsedě u počítače je mnoho věcí definováno v uvedeném právním předpisu – primárně je dáno, jak má být řešeno pracovní místo. Jsou stanoveny parametry židle, která je určena pro práci vsedě, například výška sedu či povinné opěrky. Je dáno, jak vysoko má být deska stolu, jak má být nastaven monitor počítače. Předepsané je i správné osvětlení. K tomu stanoví lékař režimová opatření kompenzující jednostrannou zátěž organismu. „Celodenní sezení u počítače přináší nefyziologickou zátěž kostry a celého pohybového aparátu. Tělo má minimální možnost využívat v plné míře činnost srdce, cévního aparátu i plic. Zrak trpí dlouhodobým soustředěním na jednu ohniskovou vzdálenost. Dochází k útlaku orgánů v malé pánvi, který může přinést gynekologické či urologické problémy či hemeroidy. Kvůli nedostatečnému prokrvení celého těla hrozí další zdravotní rizika, například vznik křečových žil,“ vysvětluje MUDr. Stádníková. Těmto problémům je možné předcházet, pokud zaměstnavatel, ale i sám zaměstnanec, respektuje, že je nutno omezení těla kompenzovat nejen ve volném čase, ale také při vlastní práci.


Jak dodává ředitel Kamil Bouška, v Syscomu je zdraví a spokojenost zaměstnanců prioritou. „Nejde jen o plnění zákonem stanovených povinností. Všichni zaměstnanci dostávají balenou vodu, kávu, čaj…  Zajišťujeme obědy u smluvních partnerů, na které společnost přispívá. Podporujeme sportovní aktivity ve volném čase, u našich zaměstnanců je to především squash, kola a vodní sporty. Dřív jsme pořádali společné výlety, dnes dvakrát ročně spojujeme pravidelná školení ISO se sportovními akcemi, což je nejen zdraví prospěšné, ale akce přinášejí pozitivní dopad i do týmové práce.“

Kontaktujte nás

tel.: (+420) 286 582 975
fax: (+420) 286 892 961
e-mail: posta@ssw.cz
Pro registrované
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací OK
Partnerské systémy