Blackphone – stojí uživatelé o špičkové zabezpečení?

Před blížícím se veletrhem MWC v Barceloně se objevují informace o novinkách, které můžeme očekávat. Jednou z nich je bezesporu nový mobilní telefon Blackphone z dílny společností Silent Circle a Geeksphone. Slibuje především vysoký stupeň zabezpečení dat.

18. 2. 2014Blackphone – stojí uživatelé o špičkové zabezpečení?

Po aféře s odposlechy americké tajné služby NSA, která zasáhla celý svět, řeší nyní nejen veřejní činitelé, ale i běžní uživatelé otázky spojené s bezpečností uživatelských dat a komunikace na mobilních zařízeních. Chytré telefony jsou vybavovány stále pokročilejším hardwarem i softwarem, což pro běžného uživatele znamená mnohem větší komfort při práci s telefonem, ale na druhé straně je to právě tato pokročilá technika, která pomalu, ale jistě okrádá uživatele o jejich soukromí.

Spoluzakladatel a prezident společnosti Silent Circle Phil Zimmermann, jenž je tvůrcem standardu PGP a dalších technologií pro bezpečnou komunikaci, se nechal slyšet, že v mobilní komunikaci nastal čas na změnu, neboť moderní technologie vznikaly proto, aby lidem pomáhaly, nikoli proto, aby jejich uživatelé ztráceli své soukromí.

Podle dostupných informací by měl Blackphone nabídnout operační systém, který bude vycházet z oblíbeného Androidu. Operační systém, jenž nese jméno PrivatOS, bude šifrovat hesla, interní úložiště, hovory a internetovou komunikaci bez předchozího nastavení uživatelem. Mělo by tedy jít o zabezpečení celé platformy, nikoli o samostatné aplikace, které musí uživatelé nejprve aktivovat, což byla dosavadní praxe.

„Blackphone zatím nebyl oficiálně prezentován, ale dokážu si představit, že je možné efektivně šifrovat lokální úložiště, nebo uživatelem uložená hesla. Co se týká hovorů a zpráv, určitě je možné zabezpečit komunikaci mezi dvěma uživateli Blackphone, ale v okamžiku kdy budete chtít odeslat běžnou SMS zprávu nebo provedete běžný GSM hovor s uživatelem, který Blackphone nevyužívá, tak data určitě šifrovaná nebudou,“ podotýká Miroslav Volek, specialista společnosti SYSCOM Software.

„Předpokládám, že na jiných platformách bude komunikace s Blackphone zabezpečená nativními aplikacemi od Silent Circle, jež budou určeny přímo pro dané platformy, ale taková řešení na trhu již existují. My se podobnými produkty zabýváme několik let a v současné době kromě jiného vyvíjíme aplikaci na podobném principu pro kanadskou společnost Cryptonix Technologies,“ připomíná Volek.

Otázkou také zůstává, zda bude Blackphone komerčně úspěšný. „Myslím, že výborný příklad jsou zařízení od kanadské společnosti BlackBerry, jejichž bezpečnost byla vždy považována za vysokou, ale jak se ukazuje, tak pouhá bezpečnost nedonutí uživatele si zařízení koupit. Uživatelé si přejí na telefonu spouštět interaktivní aplikace a málokterý z nich je ochoten u sebe nosit dva telefony, jeden zabezpečený a druhý na spouštění oblíbených aplikací.“ dodává Miroslav Volek.

Kontaktujte nás

tel.: (+420) 286 582 975
fax: (+420) 286 892 961
e-mail: posta@ssw.cz
Pro registrované
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací OK
Partnerské systémy